fallback

В енергийния си преход Испания залага на слънчеви панели на покривите

Слънчевите панели на покривите на частни имоти в страната са нараснали със 102% миналата година

15:19 | 26.06.22 г. 12

Снимка: Bloomberg LP

Слънчевите енергийни инсталации на покривите нарастват в Испания, което дава повече надежди, че поне една европейска страна може да ускори отказа си от газа след нашествието на Русия в Украйна, пише Bloomberg.

Слънчевите мощности в частни имоти са нараснали със 102% миналата година, или с 1,2 гигавата, сочат данни на испанската компания UNEF. Има индикации, че тенденцията продължава.

Базираната в Барселона компания за комунални услуги Holaluz-Clidom, която продава ток само от възобновяеми източници и инсталира слънчеви панели, съобщава, че е имала най-натоварено си тримесечие в историята през първите три месеца на годината. Тя е добавила 613 покривни системи, с което общият портфейл на компанията включва 7023 обекта. След като придоби три компании за инсталиране на панели през миналата година, Holaluz-Clidom очаква да добави панели на 50 хил. покрива в Испания до края на 2024 г. Това може да увеличи общия ѝ капацитет до 250 мегавата, около една десета от слънчевите панели, които вече са инсталирани на покриви в Испания, при положение, че инсталациите на Holaluz имат среден потенциал от 5 киловата.

Испания

Компанията, която продава възобновяема енергия от 2010 г., планира бързо да разшири бизнеса си чрез сливания и придобивания. Големи компании в областта на комуналните услуги като Iberdrola и специализирани компании за инсталиране на слънчеви панели като Powen и Solari Power, също планират да придобият по-голям дял от растящия пазар на слънчеви панели на покрива в Испания.

“Комбинацията от нови и по-благоприятни правила, високи цени на енергията и внимание върху възобновяемата енергия стои зад бума на слънчевите панели на покривите“, казва Паула Сантос, технически директор на UNEF. „Това е тенденция, която се очаква да продължи в бъдеще“, допълва тя.

Вниманието към слънчевите панели на покривите съвпада с момент, когато цените на енергията в Европа растат, както и с редица нови финансови стимули на испанското правителство за насърчаване на собствениците на жилища да инвестират в по-чисти технологии.

Войната в Украйна притиска Европа бързо да диверсифицира енергийните си източници. Русия доставя около 150 млрд. куб. м газ на Европа чрез тръбопроводи всяка година и още 14 млрд. до 18 млрд. куб. м под формата на втечнен природен газ.

Сега Европейската комисия преценява дали може да утрои слънчевите и ветрените си мощности до 2030 г., за да спестява 170 млрд. куб. м годишно от потреблението на газ до края на десетилетието.

Тя също така смята, че ЕС може да прекъсне потреблението на допълнителни 2,5 млрд. куб. м газ на година, като постави слънчеви системи на покривите за допълнителни 15 тераватчаса през 2022 г.

Макар че слънчева Испания изглежда естествен лидер в Европа по слънчеви панели на покривите, страната изостава от другите европейски страни. Испания има инсталирани само 2,7 гигавата към края на миналата година, докато лидерите Германия и Испания, които имат съответно 44 гигавата и 17,6 гигавата, сочат данни на SolarPower Europe.

Испания удвоява инсталираните слънчеви панели на покривите почти всяка година, откакто правителството реши през 2018 г. да се откаже от т. нар. „данък слънце“ – налог, който потребителите трябваше да плащат за достъп до националната мрежа след инсталирането на панелите им. Миналата година правителството задели 1,3 млрд. евро от възстановителните средства на ЕС заради COVID за подкрепа на инсталирането на слънчеви панели на покривите, съхраняване на енергия и отоплителни системи от възобновяеми източници в испанските домове.

Но слънчевите панели на покривите не са евтини. Holaluz казва, че средната цена за инсталиране на панел е „под 5000 евро“, което все пак е значителен разход за собствениците на жилища. Но градове като Барселона и Мадрид предлагат на гражданите си отстъпка с 50% от имотните им данъци в рамките на три години, ако инсталират панели на покривите си.

Испания

Напоследък растящите цени на тока са още един стимул. За испанските домакинства, които плащат месечна регулирана такса, средната сметка беше около 143 евро през март тази година, сочат данни на основната асоциация на потребителите в Испания OCU. Това е ръст със 130% спрямо същия период на миналата година и с 33% спрямо февруари.

69-годишният Карлос Гарсон, който инсталирал слънчеви панели на покрива на имота си в Мадрид само преди няколко месеца, казва, че вече се радва на ползите. „Сметката ми за ток намаля наполовина, но в слънчев ден все още имам достатъчно допълнителна енергия, за да заредя хибридния си автомобил“, казва той.

Ако сегашният ускорен темп се запази, испанското министерство на екологичния преход очаква инсталираните слънчеви мощности на покривите в страната да достигнат 14 гигавата до 2030 г., като над една трета ще бъдат инсталирани върху жилищни сгради.

Компании за възобновяема енергия като Holaluz са дори по-амбициозни в очакванията си за бъдещето. Компанията счита, че Испания има 10 млн.  покрива на жилищни сгради, които са готови да бъдат експлоатирани, и очертава план за инсталиране на повече мощности от действителните нужди на конкретно домакинства, което да позволи на собствениците на жилища да продават излишъка на мрежа от клиенти в квартала.

Докато Европа се бори с високата политическа и икономическа цена на вноса на фосилни горива от Русия, президентът на Holaluz Карлота Пи казва, че местното производство на енергия в крайна сметка ще най-евтиният вариант за потребителите. „Това е най-добрият начин за производство на енергия с нулеви километри, за намаляване на транспортните разходи и за по-евтина и по-устойчива електрическа енергия“, отбелязва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:34 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още